David Daněk


Inspiruje mě vnitřní cesta ducha. Na této cestě jsem poznal průvodce, kterými jsou etnické hudební nástroje původních obyvatel země. Vydáme se tedy na indiánskou stezku, za doprovodu didgeridoo, tibetských mís, gongu a dalších nástrojů do míst, kde ticho je slyšet.


Moje cesta k těmto nástrojům začala v létě roku 2013 na Ekofestivalu Brno. Můj zájem o malbu a slaměné domky změnil vydlabaný kmen stromu, na který zahrál jeden z kamarádů. Tehdy jsem stál v úžasu a nástroj známý v našich končinách - didgeridoo, jsem nedokázal rozeznít. Rok poté na festivalu Didgeridoo v jeskyni jsem nástroj rozehrál. Další rok 2015 se nesl v duchu vlastních nástrojů a učení se prvních tónů. Inspirován Ondřejem Smeykalem a Alešem "Aldaman" Fuchsem jsem si vytvořil vlastní pojetí hry na didgeridoo.

Moje tvorba má kořeny v hraní dlouhých tónu a alikvotního či hrdelního zpěvu. Vycházím z hudby, na které jsem vyrostl. tím je country, folk , rock , blues, bluegrass. Jednou z kapitol poznání zvuků byly také zvuky vznikající při stepování a při latinskoamerických tancích, které jsem praktikoval několik let. Jelikož jsem v této době neuměl zahrát na žádný nástroj, přišla mi výuka tanců, soutěže v nich jako nejlepší možnost najít základy k budoucí tvorbě. Kapely Lehká noha, Vlasta Redl, Bokomara, Pozdní sběr, Fleret mi pomohli najít vlastní cestu, jak koncertovat.


V minulosti jsem vystupoval s Pavlem Tůmou a v současnosti rozvíjíme kvarteto, ve kterém se mnou hrají Gábina Brabcová (saxofon, flétna), Martin Grund (didgeridoo, kytara, zpěv), Michal Ergens ( kytara a další nástroje). Vystupuji ale také samostatně s tím, že zahrát umím jak relaxační hudbu, tak dynamičtější až taneční hudbu na didgeridoo. Obě tyto formy lze využít jak v individuální, tak ve skupinové terapii.

Terapie zvukem 


Naučíme se vnímat hudbu jiným směrem, kde etnické přírodní nástroje budou naši průvodci a společně s naším dechem a tepem srdce otevřeme hlubiny poznání sebe sama.

Hlas náš nástroj , který si nosíme stále sebou už od nepaměti. Jen se změnilo jeho použití v našem každodenním životě, na rozdíl od našich předků a přirodních národů. Podíváme se směrem k alikvotnímu a hrdelnímu zpěvu. Tato forma zpěvu spojená s dechem rozvíjí nevídané možnosti našeho potenciálu v rozvoji osobnosti a zdraví.

Didgeridoo

známé především pod tímto názvem v západní civilizaci, pocházející z Austrálie od aboriginských národů, kde podle tradic uslyšíme pod názvy yedaki , přímořské oblasti nebo mago vnitrozemí. V dnešní době tradice udržuji a nám předávají kmeny z arhémské země. Tento magický dechový nástroj patří mezi nejstarší co lidstvo používalo při svých rituálech. Původní nástroje jsou z eukalyptu u nás dlabány nebo vrtány z místních dřevin. Charakteristické jsou hluboké zemité tóny zvané dron, které působí hluboko v našem těle jako ozvučnice a
rozvijí další vrstvy našeho bytí včetně zdraví .

Tibetské mísy a gongy jsou chrámové nástroje používané asijskými kulturami. Tyto kovové nástroje nás učí vnitřnímu klidu a dále nás odpoutávají k vesmíru a jeho tajemným tónům.

Deštné sloupy probouzí v nás vodu. Tvoří je různá semínka, která se přesýpají a vytváří tekoucí potok, déšť, vodopád. Navozují uklidňující frekvence ke spánku nebo zbavení se stresu.

Šamanský buben nebo perský buben daf, tar nás vnoří do rytmu našeho srdce a uvolní nám naše myšlenky a pocítíme plnost naši prázdné nádoby.

Hodina bude probíhat v individuální nebo skupinové formě. Dle potřeby vybereme vhodný nástroj dle domluvy nebo mix různých nástrojů.

Sebou je vhodné mít volné oblečení a také svoji podložku na kterou jste zvyklí není to však podmínkou. Při terapiích je nejlepší pozice v leže ve které se nejsnadněji uvolníte.

Cena 650kč za individuální terapii v trvání 60 minut dle domluvy je možné čas prodloužit.

Skupina max.10 lidí v časovém horizontu 60 – 90min. 250kč. Čas bude možné upravit dle formy a zaměření skupiny.